טלפון
צור קשר
 • ביטוח סיעודי

  ביטוח סיעודי - דאגו לקבל פיצוי חודשי למקרה של פגיעה תפקודית וזאת בכדי לא ליפול לנטל על בני המשפחה

 • ביטוח חיים

  ביטוח חיים - הבטיחו את עתידה הכלכלי של משפחתכם בכל מצב

 • ביטוח בריאות

  ביטוח בריאות - דאגו להבטיח כי כל אחד מבני המשפחה יהיה מבוטח בביטוח הכולל: ניתוחים פרטיים, תרופות שלא בסל והשתלות

 • ביטוח מנהלים

  ביטוח מנהלים -כדאי לדאוג לחיסכון לפרישה בפוליסה המבטיחה קצבה או פנסיה ומשולמת ע"י עובד ומעביד

 • אובדן כושר עבודה

  ביטוח אובדן כושר עבודה - חשוב לגדר את הסיכון שבאיבוד כושר השתכרות ולכן יש להקים פוליסת ביטוח להבטחת הכנסה חודשית במקרה של פגיעה בכושר העבודה כתוצאה ...

ליצן המספרים

ליצן המספרים (הגדל)

ליצן המספרים 

 

לילה לפני שניקר העורב את עיניו, חלם שמעיה על עאדל , שהיה עומד בשדה הירוק בגלימה רכה, רבת כפלים ומתנפנפת ברוח. לא שמחה , לא חיל ורעדה, גם לא עצב. כאילו חיכה לעאדל שיעמוד כך מולו ויסתיר בסנדליו  את הגומה בשדה הירוק הנשקף מחדרו.  

עאדל עומד ושמעיה גם. שניהם נטועים במקומם.  

סירות דייגים סדורות במבנה כדי להרחיק אל הים, לכבוש את הלילה, לרדות כוכבים מהמים ברשתות מטולאות. 

אבא שלו היה מספר, שכאשר אוזנה של השמש נוגעת כך בים, הים חורז לה שיר. אינסוף שירים  לים, ולצלילם נרדם בשנותיו הראשונות. עכשיו הוא סופר את המכסה היומית שלו, מכפיל במספר הגוויות שקבר. יש לילות שבהם הוא אינו נרדם עד שהוא סופר וחוזר וסופר את הגופות. בלילות אחרים הוא מכפיל מכסות של קבוצות עבודה שלמות, ומכפיל וחוזר ומכפיל עד אובדן המניין.  "גם השמש הולכת לישון", היה אבא מכסה, מלטף ומרחף על בהונותיו אל מחסן העצים, ורק כשהדלת נסגרת הוא צורח.  

     

"קרה משהו?"  שואל עאדל. 

"חלום רע", אומר שמעיה. 

"אני עאדל", אומר אלוהים. 

"אני יודע" ממלמל שמעיה. 

הוא מוציא מכיסו את הקונכייה הסלילית, מניח עליה את אזנו כאילו הייתה לו לכרית. שמעיה שומע את הים.  

לעאדל מעיל רוח סגול עם כיסים רבים. יש לו שפם חום כמו ליבה של עץ. על השפם של עאדל מתנדנד עורב, שמעיה מסיט את עיניו. הוא לא יכול להרים את ראשו. 

במכתב האחרון ששלח לאלוהים ביקש שמעיה להיות  מלאך. את המכתב גלגל בנייר כסף, הצמידו בחבק ותחב אותו לרגלו של אחד העורבים שגידל בשובך. שמעיה רוצה להיות מלאך, כי מה שראה בעולם הספיק לו. הוא רוצה להיות מלאך לבן עם כנפיים, מלאך וחופשי ולבן.  רק עאדל מבין אותו, ועל כן עזר לו לבנות את שובך העורבים שלו.  

בימים נאים, לאחר ארוחת הבוקר אוסף אלוהים את שמעיה אל חיקו החם ולוחש לו "שמעיה בני, שמעיה בני" . זה אלוהים שאליו ערג בשעה שרבץ על דרגש העץ לאחר שקבר את מכסת הגוויות שלו. 

בחמת זעם שדעכה עם הזמן, היה כורה בור גדול מן הדרוש, גדול די הצורך להכיל גם אותו ואת אלוהים, אם  יאות יום אחד אלוהים להשיב לתחנונים העולים מביתני העץ וירד לבדוק מה פשר עשן-התמיד. מה העשן העולה, מיתמר, דואה מעליו שחור כפחם. 

"קריי, קריי" קורא שמעיה אל השמיים, נרתע ומגונן על פניו בידיים מפני השוט, שעוד בטרם ינחת עליו, הוא פוחד מאוושת צליפתו באוויר.  

אולי אלוהים השרירי ילטף לו את הראש, את הצלקת שעל צווארו, שנשארה  אחרי ששטורבנפירר רהבה ביתק את חבל התליה.  

 

"מה קרה?" שואל עאדל. 

"קריי, קריי", מנסה שמעיה להרים את הראש.  

שני עורבים שחורים היו מתיישבים על תלולית העפר, מקרקרים באי נחת עם כל חפירת את שהוטלה לכיוונם. "קריי, קריי, קריי", היו מקרקרים מולו וכשלא נמצא שומר בסביבה היה  עונה לעורבים "קריי, קריי".  כבר לא היה מטיח לכיוונם את רגבי האדמה, כי אם מאפשר לעורבים להתקרב.  בכאב של קנאה היה מביט בכנפיהם.  כששמעיה עלה מין הבור הוא ספג מלקות בכתף. העורבים התנפלו, הקאפו ברח ושמעיה מצא את עצמו במרפאה. 

שני רופאים דיברו ביניהם על הבעיה, שפתרונה השאירה אותו בחיים.  אם צריך 0.025 גרם ציקלון B בנפח של קוב כדי שאדם מבוגר יפסיק לנשום תוך שעה, כמה ציקלון B צריך בשביל טרנספורט של ארבעת אלפים מבוגרים ואלף ילדים, כשמתוך המבוגרים יש להוריד את הרבע שיופנה לעבודה.  שמעיה מלמל תכף ומייד את תוצאת החישוב, לתמיהתו של שטורבנפירר רהבה, שהחל באותו יום הוסיף לו שני תפוחי אדמה לתפריט. לפעמים, בערבים, דרש משמעיה לשחק לפניו את ליצן המספרים. שמעיה  היה מוציא שורשים שלישיים, היה מדקלם את פאי עד שלושים ספרות אחרי הנקודה הלוך וחזור ומוסר בין רגע תוצאת המכפלה בין מספרים אי-רציונאליים, וכאשר הניחו לפניו את החומרים והמבחנות הדרושים, הוא אף ערבב עבורם שני אלקאלאידים עד שיצא עשן סגול. עשן יפה. שטורבנפירר רהבה נרתע מן הריח החריף, כרך חבל סביב צווארו של שמעיה, הרימו לתקרה והותירו מתנדנד לקול תרועותיהם של קציניו.  קול צחוקם עלה מן האדמה, "תעשה קולות של עורבים", וכיוון שגרונו החנוק של התלוי לא הצליח להפיק אלא נהמות בלבד, ביתק שטורבנפירר רהבה באחת את חבל התלייה. כאשר הוחזר לכריית הבורות, איך שמחו העורבים. איך דאו במעגלי העורבים שלהם. עורבים ועוד עורבים נקראו אל הבורות. שמעיה הניח להם לנקר מעט על העור הצפוד שנמתח על זרועו, לנבור בספרות.  בידו השניה הוא ליטף את הכנפיים השחורות.  

שוב קרא לו שטורבנפירר רהבה שישמש אותו כליצן מספרים, וברבות  צחוק השיכורים הוא גמל לו למוקיון בפיסת שוקולד עטופה בנייר כסף נוצץ. בתעוזה של רגע ביקש שמעיה מן השטורבנפירר שינתן לו לבנות שובך. 

ביום חפר בורות, לקראת ערב טיפל בעורביו והיה מגלגל פתקאות לניירות הכסף שאסף, ובפתקאות היה רושם אומדנים של טרנספורטים וכן את מספר הבורות שחפרו בכל המחנה. בלילות הוא היה משעשע בתעלוליו את שטורבנפירר רהבה וקצינים אחרים. בורות, עורבים, כפולות של בורות, של מתים של עורבים וחיוכים שתויים של שפמים בהירים כמו ליבות של עצים ובסוף הדרגש. הריח לא שונה. העשן תמיד שם. האנשים שונים, כל הזמן. והוא חי.  

     

על השדה הירוק אלוהים מסמן לו בכפפה צהובה וזוהרת. שמעיה מתקדם צעד אחד ורואה את הגלים, העוטים אור אחרון, רגע לפני שהשמש נאספת אל קצה העולם ומתכסה בשמיכת מים.  

"למחרת בשמיים", אומר אלוהים. 

שמעיה מנסה לכחכח. האוויר הסמיך חונק אותו.  

"מה ראית שמעיה" שואל אלוהים. 

"ראיתי אותך מת." אומר שמעיה "מת כל הזמן". 

"ועכשיו?" 

שמעיה מאמץ את צווארו להחזיק את ראשו מוטה כלפי מעלה, כדי לראות את אלוהים המוצק השרירי. אלוהים לא עומד על הדשא, כי אם מעליו, יציב וגבוה ומוצק. 

"אני כאן" עונה שמעיהו,  פורש ידיו וקורא 'קריי, קריי, קריי'. 

"באתי לבקש סליחה" אומר אלוהים. 

"סליחה? ממני?" 

"ממך". 

"למה אני?" 

"כי ראית את הכל, ובכל זאת ביקשת ממני. לא כל אחד מבקש משהו ממני, ועוד להיות מלאך, אחרי כל זה". כמעט מחשיך. 

שמעיה מנסה להתקרב ולהיאחז ברגלי האלוהים. הוא כושל ונופל ופניו אל הארץ.  שפמו של עאדל מלטף אותו כשהוא קרב אל שמעיה כדי ללחוש לו מילות נחמה בשפה זרה. שמעיה נשאר ער עד שתוגתה התכולה של שעת השחר  מתגנבת מן החוף אל השדה.  שמעיה  יוצא אל החצר,  מאהר ועאדל באים במהרה בעקבותיו. שמעיה נחבא אל הצללים.  

העורבים מתעוררים וקוראים לבוקר החדש.  

"הוא לא בשובך", אומר עאדל. 

"למה לא קשרת אותו בלילה?" עונה מאהר. 

 


 

 

עבור לתוכן העמוד

ביטוח חו"ל  | ביטוח סיעודי בויקיפדיה  | אינדקס גיל הזהב  | סבאלה | עורכי דין רשלנות רפואית    |  אינדקס עורכי דין  | סיעוד  | בית אבות  | לחשבון גוגל + שלי   | אתר ביטוח בריאות שלנו