בוררות ביטוח
בוררות בעולם הביטוח - סוכן ביטוח טד בר

עולם הביטוח הוא עולם מורכב ואניגמטי שרק מעטים מכירים את חוקיו וכלליו.בעולם הביטוח יש כשל מובנה בין התובע= האזרח לנתבע שבדרך זו חברת הביטוח, הצד הנתבע קרי חברת הביטוח תמיד חזקה יותר ובעלת אמצעים כספיים שיחסית לאזרח מין השורה אינם מוגבלים, עובדה זו יוצרת מתחים והתנהלות בלתי הוגנת של חברות הביטוח המנצלות את כוחן הרב ללחוץ מבוטחים להסדרי פשרה שאם היה להם אורך רוח פיננסי היו יכולים לשפר בהרבה בוררות מביאה למצב בו יש מסגרת מוגדרת לעשיית צדק עם אדם מוסכם וגם מסגרת תקציבית ידועה מראש ולעיתים המשמעות היא חיסכון של שנים במתן פסק דין.

מה זה בוררות בעולם העסקי?

בוררות בעולם העסקי נובעת מחוסר יכולת של מערכת המשפט לתת מענה מהיר והוגן לסיכסוכים עסקיים. בעסקים TIME IS MONEY ולעיתים ניצחון שבא באיחור הוא הפסד. עולם הבוררות מקיים כללים ברורים ונוקשים לפיתרון סיכסוכים עסקיים ויתרונו הגדול בסד זמנים מצומצם יחסית (עד שלושה חודשים) שבו אמורה להינתן על ידי הבורר החלטה בסכסוך הנדון לפניו.

מה תפקידו של בורר בעולם הביטוח

תפקיד הבורר בעולם הביטוח אינו שונה מתפקיד הבורר בכל סכסוך עסקי והוא, לשמוע את הצדדים, לרדת לעומקה של הבעיה, להבין את המשמעויות המשפטיות והמקצועיות של הסוגיות הנדונות ולתת החלטה הוגנת שתביא קץ לסיכסוך בין הצדדים.

מי מוסמך להיות בורר בעולם הביטוח

בורר חייב שתהיה לו תעודת הסמכה כבורר ובענף הביטוח רצוי שיהיה לו ניסיון מעשי הן בעריכת פוליסות והן בטיפול בתביעות ביטוח. קשה לראות בורר בענף הביטוח שבא מתחום הרפואה למשל, חייבת להיות הלימה בין ניסיונו והכשרתו של הבורר לבעיה שבגינה פנו אליו הצדדים. גם בסוגיה זו יש תת התמחויות, אם הסכסוך הוא על נזקי שריפה כדאי שהבורר יהיה מהתחום האלמנטרי, אם אי ההסכמה הוא בקשר לתשלום או אי תשלום לניתוח רצוי בורר שיהיה סוכן ביטוח עם התמחות בביטוחי בריאות ואם הבעיה היא גובה הפנסיה המשולמת צריך שיהיה הבורר משווק פנסיוני עם התמחות בפנסיות.

מה תפקידו של בורר בעולם הביטוח

תפקיד הבורר בעולם הביטוח אינו שונה מתפקיד הבורר בכל סכסוך עסקי והוא, לשמוע את הצדדים, לרדת לעומקה של הבעיה, להבין את המשמעויות המשפטיות והמקצועיות של הסוגיות הנדונות ולתת החלטה הוגנת שתביא קץ לסיכסוך בין הצדדים.

כיצד מתנהלת בוררות בתביעת ביטוח

הבורר מזמן את שני הצדדים לפגישת הכנה והסכמה על תהליכי ושלבי הבוררות, לאחר שמגיעים להסכמה בקשר לפרוצדורות מתפנים למהוץ, בורר חרוץ יקבע כמה פגישות בשבוע בהן ישמע את הצדדים הוא רשאי לזמן עדים ולבקש מסמכים התומכים בטענות הצדדים ואז יבקש מהצדדים סיכומים ויקח לו זמן סביר במסגרת הזמן המוקצב לבוררות לכתוב את פסיקתו

מה צריך לבדוק שיש בהסכם הבוררות בעולם הביטוח?

צריך לבדוק כי במסגרת תנאי הפוליסה מתירה חברת הביטוח לפתור את הסיכסוך גם באמצעות בורר.

מיהו בורר חירום?

בדרך כלל ימונה שופט בדימוס כבורר חירום וזאת בשעה שנדרשות החלטות מהירות להשאיר את החברה בחיים. הליך חירום מעצם טבעו בא לעצור דימום או להחזיר חברה לתיפקוד ולכן אין זמן להתמהמה, מי שמורה על מינוי בורר חירום הוא בית המשפט.

מה תהיה עלות הבוררות?

אין תשובה מדוייקת שכן תלוי במורכבות הסכסוך ובמספר שעות העבודה הנדרשות להגעה להחלטה בסכסוכים קטני יכול להגיע לאלפי שקלים, בסכסוכים בינוניים לעשרות אלפי שקלים ובסכסוכים מורכבים וסכסוכים בין חברות רב לאומיות יכול שכר הטירחה להגיע למיליוני דולרים.

מהם הליכי הבוררות ואיך לנצל אותם לטובתך?

בשלב הראשון חייבת להיות הסכמה בדבר זהות הבורר, שני הצדדים חייבים למנות בורר מוסכם בכתב ואם אחד הצדדים מתנגד ימונה בורר אחר. עיקרון נוסף חשוב בבוררות הינו שאסור לבורר לשמוע רק צד אחד , הבורר חייב לקבוע עם שני הצדדים ולתת להם זמן שווה לשטוח טענותיהם, כדאי מאוד להגיע לפגישה הראשונה עם הבורר מוכנים, להכין תקציר בדבר מהות אי ההסכמה והדרך הנראית לכם הגונה לפתור אותה. צד שינסה לאכול את כל העוגה יפסיד בדרך כלל יותר ממקרה בו היה מציע מלכתחילה פיתרון הוגן יותר הלוקח בחשבון את צרכיו ורצונותיו של הצד שכנגד.

איך לבחור בורר ומהו המועד הנכון לפנות לבורר?

רצוי לבחור בורר הבא מתחום הסכסוך, באם הסכסוך הינו על אומדן ערך הקרקע רצוי לבחור שמאי ואם על גובה תקבולי ביטוח רצוי לבחור סוכן ביטוח בעל ניסיון. בסכסוכים מורכבים מאוד כדאי לבחור שופט בדימוס שלו ניסיון שיפוטי ויכולת להכיל מידע רב ולקבל החלטה הוגנת לשני הצדדים. עיקרון חשוב בבוררות הינו הסכמת שני הצדדים על בחירת הבורר. כדאי לפנות לבורר מיד עם ההבנה שהסכסוך אינו פתיר בשיחה בין הצדדים והאלטרנטיבה היא פניה לערכאות משפטיות.

מהם ההבדלים בין בוררות לבין הליכים בבית המשפט?

הליכים בבית משפט כפופים לדין המהותי ומחייבים המצאת ראיות קבילות, סיכומים, חקירות וחקירות כנגד וגם כשיש פסק דין חלוט ניתן לערער עליו בעוד שהליך הבוררות אינו מחייב את כל הפרוצדורות לעיל, אלא ישיבות מרוכזות עם שני הצדדים, שמיעת טענותיהם וקבלת החלטה מחייבת שלא ניתן לערער עליה (אלא במקרים מיוחדים מאוד).

 

מה זה בוררות בעולם הביטוח?

    חייגו עכשיו:
    050-5202060
    או השאירו פרטים