ביטוח סיעודי

  חייגו עכשיו:
  050-5202060
  או השאירו פרטים

  ביטוח סיעודי - איך להימנע מטעויות

  בטוח סיעודי – כל הטעויות האפשריות

  יש לעיתים תחושה, שמקבלי ההחלטות לא מקבלים את החלטותיהם על סמך נתונים. ואם כבר מקבלים החלטות על סמך נתונים, אין אלו הנתונים הנכונים. בסקירה זו אביא כמה נתונים מדגמיים בתחום הנרחב של ביטוח סעודי ודומני שאת המסקנות יכול כל קורא להסיק בעצמו.

  מהו ביטוח סיעודי?

  בטוח סיעודי הינו הבטחה לכסוי רפואי או טיפולי עתידי , למקרה בו אדם אינו מסוגל לבצע פעולות יומיומיות פשוטות בעצמו. ההגדרה למקרה סיעוד נסמכת על הגדרת הביטוח הלאומי, הקובע שש פעולות יסוד (להלן 'תפקודים'):

  1. קימה מהמיטה
  2. הליכה
  3. רחצה
  4. לבישה
  5. אכילה
  6. שליטה על הסוגרים

   

  הגדרת המצב הסיעודי חשובה ביותר, שכן הגדרה זו קובעת באם ישולם לחולה או שיהיה נסמך על נכסיו (במידה ויש לו) או נכסי ילדיו (וזו המציאות ברוב המקרים).

  בקופות החולים קיימים פערים נכבדים בין ההוצאה הסיעודית בפועל לבין הפיצוי המוצע לחברי הקופה דרך הביטוח הסיעודי הקולקטיבי. פערים אלו לא נלקחים היום בחשבון ע"י רוב משקי הבית. נטל כספי כבד זה, מביא לעיתים לצורך בפירעון כל חסכונותיו של אדם ולעיתים גם במכירת בית מגוריו. לצערנו, פיתרון כולל לבעיה לא נראה באופק וזאת למרות שהבעיה הולכת ומחריפה.

  עלייה במספר הזכאים לגמלת סיעוד

  אם נבחן את מספר הזכאים לגמלת סיעוד מטעם בטוח לאומי בלבד במהלך העשור 1992-2002 נראה עליה של כ-300% בשנת 1992 היה מספר הזכאים לגמלת סיעוד כ-36000, הרי ב-1997 צמח המספר ל-75000 זכאים, ובשנת 2002 הגיע מספר הזכאים ל-112000 .

  אם ההוצאה של הביטוח הלאומי לענף הסיעוד עמדה על 231 מליון ¤ בשנת 1990, הרי שבשנת 2001 עמדה ההוצאה על 2173 מליון. נתונים אלו מצביעים על גידול מבהיל בתחום התשומות לענף הסיעוד, ללא השוואה מקבילה של תקציבים ממשלתיים שיופנו לתחום.

  הפתרון המיידי היחיד לעצור את הסחף הזה ולגרום ליותר משפחות לחיות בביטחון, הינו פוליסה לסיעוד בחברות הביטוח הפרטיות. הפרמיה לבטוח סיעודי יקרה אפילו יקרה מאוד ובוודאי יקרה יותר מביטוחי קופת החולים ומביטוחים קולקטיביים אחרים, אך לבטח זולה משמעותית מהתמודדות לבד עם מקרה סיעודי.

  מי ירים את הכפפה?

  לאור נתונים אלו, נשאלת שאלה פשוטה, מדוע עד כה לא נמצא חבר כנסת או מפלגה, שירימו את הכפפה ויעבירו את החוק הכל כך מתבקש, שיקרא 'סיעוד בכבוד' וסעיף ראשון לחוק זה יהיה, להכיר בתשלום לביטוח סיעודי כהוצאה מוכרת במלואה (ניכוי)למס הכנסה.