טלפון
צור קשר
 • ביטוח סיעודי

  ביטוח סיעודי - דאגו לקבל פיצוי חודשי למקרה של פגיעה תפקודית וזאת בכדי לא ליפול לנטל על בני המשפחה

 • ביטוח חיים

  ביטוח חיים - הבטיחו את עתידה הכלכלי של משפחתכם בכל מצב

 • ביטוח בריאות

  ביטוח בריאות - דאגו להבטיח כי כל אחד מבני המשפחה יהיה מבוטח בביטוח הכולל: ניתוחים פרטיים, תרופות שלא בסל והשתלות

 • ביטוח מנהלים

  ביטוח מנהלים -כדאי לדאוג לחיסכון לפרישה בפוליסה המבטיחה קצבה או פנסיה ומשולמת ע"י עובד ומעביד

 • אובדן כושר עבודה

  ביטוח אובדן כושר עבודה - חשוב לגדר את הסיכון שבאיבוד כושר השתכרות ולכן יש להקים פוליסת ביטוח להבטחת הכנסה חודשית במקרה של פגיעה בכושר העבודה כתוצאה ...

תקציר על סיפרו של איאן קרשאו 'היטלר' היבריס ונמסיס

 

 

 

 

ביקורת על הספר 'היטלר' של איאן קרשואו
 
 
מה היה קורה להיסטוריה האנושית אם לא היה אלויס שיקלגרובר, אביו של אדולף, מחליף את שמו בשנת  1876 להיטלר, האם ניתן לדמיין מיליון גרמנים קוראים במועל יד וקול ניחר 'הייל שיקלגרובר'? קרשו מנסה לשרטט את דמותו של היטלר מילדותו המסוכסכת בברנאו שבמערב אוסטריה, דרך שאיפתו המוקדמת והעקבית להיות אמן ועד כניסתו לפוליטיקה של בתי הבירה במינכן בהיותו קורפורל מובטל ותאב נקמה על בגידת הנהגת גרמניה במלחמת העולם הראשונה. הכרך הראשון של הביוגרפיה המונומנטאלית הזאת 'היבריס' מתייחס לתקופה מ-1889 שנת הולדתו של היטלר ועד 1936 שנת התבססותו כפיהרר הכל יכול ותחילת כיבושה של אירופה. דרכו של היטלר לשלטון סימנה את דרכו לעתיד, אלימות,חיסול מתנגדים, תעמולה מאסיבית, עקביות ודעות קיצוניות שהשפיעו על נתח גדל והולך באומה הגרמנית. היטלר השתלט על הנהגת המפלגה הנאצית ב-1921 ושנתיים לאחר מכן בנובמבר 1923 ניסה להשתלט באמצעות פלוגות הסער הנאציות על מוקדי הכוח בבוואריה, הפוטש דוכא והיטלר נכלא, עובדה שרק העצימה את ההילה סביבו ואפשרה לו לכתוב את ספרו 'מיין קאמף' בו התווה בבהירות מצמררת את משנתו, הגזע הארי חייב לשלוט בעולם מתוקף נתוניו הטבעיים ועל אומות העולם האחרות להשתעבד לאומה הגרמנית, ליהודים, לנכים ולקומוניסטים לא היה מקום בעולמו של היטלר והם יועדו להישמד. קרשו מתעכב על ההליך שהביא את היטלר לשלטון בגרמניה, עם כל הגזענות, האלימות והתעמולה יש לזכור שהיטלר הושבע ב-30.01.1933 כקנצלר לאחר בחירות דמוקרטיות, למעלה מ-95% מהגרמנים בחרו בו. מעניינת היתה תגובתו של שר התעמולה בממשלה הנאצית, גבלס, על בחירתו של היטלר, 'הכתרתו של הפיהרר', טען גבלס, 'החלה כבר ביום הולדתו', היטלר נולד ב-20.04 כך שעד מינויו לקנצלר חלפו תשעה חודשים. מרגע עלייתו של היטלר לשלטון הוא היה נחוש 'למחוק את חרפת ורסאי', אותו הסכם עליו אולצה גרמניה לחתום לאחר מלחמת העולם השנייה, הסכם שהשית עליה פיצויים כבדים בזהב וחומרי גלם וקרע מעליה את מזרח פרוסיה, דנציג וחבל הריין. מלחמת העולם השנייה החלה כבר ב-1935 עם הקמתן של 35 דיוויזיות גרמניות בניגוד חמור להסכם ורסאי, מדהימה הרפיסות ונמיכות הקומה של שליטי מעצמות המערב, הן דילדייה בצרפת והן צ'מברליין בבריטניה האמינו שהיטלר הינה תופעה חולפת הניתנת לאילוף, כנראה שלא קראו את 'מיין קאמף' ואם קראו חשבו שהספר הזה מופרך ומחברו הוזה ומטורף,קרשו אינו מתעכב דיו על מניעיהם של מנהיגי המערב, הוא מציין שהם ניסו להניא את היטלר מכיבוש אירופה אך נדחו שוב ושוב והיטלר בתעוזה הולכת וגוברת סיפח לעצמו את שאיבדה גרמניה במלחמת העולם הראשונה, ממל, דנציג,חבל הריין, הסודטים וצ'כוסלובקיה כולה ולבסוף ה'אנשלוס' סיפוח אוסטריה ב-1938. בשלב הזה היתה גרמניה מעצמה צבאית עם כ-140 דיוויזיות ועדיין קיוו בפריז ולונדון כי את הבעיה הגרמנית ניתן לפתור בדרכי נועם.
בכרך השני 'נמסיס' מתאר קרשו את המהלכים שהובילו למלחמת העולם השניה ואת המלחמה עצמה עד התאבדותו של היטלר ב-30.04.1945
כיבוש פולין התאפשר עם הסכם ריבנטרופ-מולוטוב שהיה הסכם אי התקפה בין רוסיה לגרמניה והתווה את חלוקתה של פולין. פולין נכבשה בשלושה שבועות במחיר של 17000 הרוגים גרמניים ו-400000 הרוגים פולנים. בכיבוש פולין נוסתה בפעם הראשונה תורת ה'בליץקריג', מתקפת הבזק הגרמנית שגרסה פריצת עמוקות של דיוויזיות שריון, איגופן של יחידות אויב והשמדתן. מבחינתו של היטלר היתה פולין שדה ניסוי בכליו החדשים, השדה הבא היו ארצות בנלוכס וצרפת במאי 1940 פנה הצבא הגרמני בפיקודם של גנרלים דוגמת פון רודנשטט, גודריאן ופון מנשטיין ובתנועת מלקחים דרך הארדנים לכד את צבאות בעלות הברית. בשגיאתו הראשונה, בניגוד לעצת הגנרלים שלו אפשר היטלר לכות הנסוגים להימלט לאנגליה דרך נמל דנקירק. המערכה על צרפת גבתה מגרמניה 47000 הרוגים בעוד ההערכות במטה הצבא הגרמני היו למאות אלפי אבידות. המטרה הבאה מוסקבה, היטלר תכנן את מבצע 'ברברוסה' מיד עם כיבושה של פולין, ההסכם הרוסו-גרמני היה הסכם ביניים שנועד להעניק לו זמן לטפל במעצמות המערב ולא להילחם בשתי חזיתות. ב-22.06.1941 תקפה גרמניה עם 130 דיוויזיות מאוגדות בשלוש צבאות, קבוצת ארמיות צפון לכיוון לנינגרד, קבוצת ארמיות מרכז לכיוון מוסקבה וקבוצת ארמיות דרום לכיוון סטלינגרד וחצי האי קרים, ההצלחות הצבאיות בשלושת החודשים הראשונים היו מדהימות. הגרמנים כבשו את קייב, חרקוב, מינסק, לנינגרד כותרה וכוחות החלוץ של קבוצת ארמיות מרכז הגיעה עד 40 ק"מ ממוסקבה ואז עשה היטלר את טעותו הקריטית השניה והפנה את עיקר המאמץ הגרמני דרומה לכיוון סטלינגרד. המפלה הגרמנית בסטלינגרד והשמדתה של הארמיה השישית הגרמנית בפיקודו של פילדמרשל פון פאולוס היוו את התפנית, כ-100000 גרמנים ורומנים נהרגו וכ-120000 נלקחו בשבי, הרוסים בעזרת תגבורות בציוד מהמערב הצליחו לדחוק את הגרמנים מערבה, הקרב הגדול ביותר במלחמה התרחש בקורסק בו נלחמו 900 טנקים גרמניים ב-1100 טנקים רוסיים, הגרמנים איבדו בקרב זה כ-70000 חיילים ומאותו שלב לא יכלו ליזום יותר מהלכים התקפיים. במהלך 1942 איבדו הגרמנים כ-50000 חיילים בחודש ובמהלך 1943 כולה כ-800000 חיילים(מדובר בהרוגים ונעדרים ללא פצועים)למרות שהיה ברור כי גרמניה הפסידה במלחמה הורה היטלר על מדיניות אף שעל, נסיגה הוכרזה כבגידה וגררה מוות בירייה, המלחמה העיקשת המשיכה עד כיבוש ברלין בידי הרוסים, גם בחזית האיטלקית וגם בחזית המערבית, עם פלישתם של כוחות בעלות הברית בחופי צרפת, המשיכה לחימה עד החייל האחרון. היטלר התאבד בבונקר שלו בברלין בבליעת ציאניד. אם היתה הגלולה הקטנה הזו נלקחת 2065 יום מוקדם יותר היו נחסכים חייהם של 55 מיליון בני אדם.
כמה פרטים טכניים, הכרך הראשון 'היבריס' מכיל 494 עמודים ועוד 200 עמודי הערות וביבליוגרפיה.
הכרך השני 'נמסיס' מכיל 706 עמודים ו-280 עמודי הערות וביבליוגרפיה.
בכדי לצלוח את הביוגרפיה הזאת צריך לא רק התעניינות בסיסית בנושא אלא גם הרבה זמן, אך למוכנים להתמודד עם האתגר מזומנת חוויה מרתקת.
 

עבור לתוכן העמוד

ביטוח חו"ל  | ביטוח סיעודי בויקיפדיה  | אינדקס גיל הזהב  | סבאלה | עורכי דין רשלנות רפואית    |  אינדקס עורכי דין  | סיעוד  | בית אבות  | לחשבון גוגל + שלי   | אתר ביטוח בריאות שלנו